Remiks logiczno-metafizyczny

Autor: Małgorzata Piernik, Gatunek: Poezja, Dodano: 23 lutego 2011, 17:45:22, Tagi:  remiks 2011 Wittgenstein język świat norwid Czekajac na Godota teatr absurdu

Granice mojego języka oznaczają granice mego świata. Jaki jest świat, to dla tego, co wyższe, jest zupełnie obojętne. Bóg nie objawia się w świecie. Nie to, jaki jest świat, jest tym, co mistyczne, lecz to, że jest. Dlatego sens świata musi leżeć poza nim.

 

Ale o samejże wolności słowa nikt nie mówi.

 

Granice mojego języka oznaczają granice mego świata. Język to ogół zdań. Wszystkie zdania są równorzędne. Zdanie pokazuje swój sens. Myśl to zdanie sensowne. Poprzedza kwestię jak, a nie kwestię co.

 

To, co nazywają wolnością słowa, jest dotąd wolnością mówienia, la liberté de dire…

 

Granice mojego języka oznaczają granice mego świata. Logika wypełnia świat; granice świata są też jej granicami. Logika nie jest teorią, lecz lustrzanym odbiciem świata. Tezy logiki nic więc nie mówią.

 

Zmieszanie tych dwóch pojęć pochodzi z małej znajomości słowa.

 

Granice mojego języka oznaczają granice mego świata. Nic więc nie mówią. O czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć. Oznaczają granice. Nic nie mówiące.Trzeba milczeć.

 

Ludwig Wittgenstein, Traktat logiczno-filozoficzny

 http://filozofiauw.wdfiles.com/local--files/teksty-zrodlowe/wittgenstein_traktatlogiczno.doc

Cyprian Kamil Norwid, O wolności słowa

http://www.wolnelektury.pl/katalog/lektura/rzecz-o-wolnosci-slowa.html#m1269980200245-3754027083

Komentarze (10)

  • m c
  • 23 lutego 2011, 19:16:20

  A milczenie jest złotem:)

 • Nic więc dziwnego, że żona Mubaraka wywiozła ze sobą, uciekając z kraju, półtorej tony złota ;D

 • Na pierwsze wejrzenie ten utwór mówi mi o tym, że nic się nie bierze z niczego. Oczywiście poza tym, o czym mówi dosłownie, a co warto sobie nieraz przypominać i uzmysławiać. Wiersz więc jest taki, jaki jest i inny nie będzie, ni może być.

  • . .
  • 23 lutego 2011, 21:42:20

  Pierwszy akapit - jakby wyjęty z ust Tarskiemu.

  "Tezy logiki nic więc nie mówią." - ciekawe, ciekawe. Ja to zawsze myślałem, że ludzie do siebie mówią. Tezy logiki? Hm, no nie jestem pewien, czy tezy mogą coś mówić.

 • Granicami mojego świata są granice mojej miłości.
  O czym nie można mówić, to także należy pokochać.

  To moje pretensjonalne trawestacje Wittga :)
  pozdrawiam

 • Świetne!

 • świetne

 • Przepraszam, jeśli urażę autorów takich czy innych remiksów, ale uważam je za stratę czasu i talentu. Może lepiej podłubać w swoim kawałku drewna???

  • . .
  • 24 lutego 2011, 12:49:14

  Ostatnio Nokia ma wielki problem, bo tworzony przez nich od wielu lat system operacyjny na komórki Symbian jest ogromnym obciążeniem dla tej firmy. Telefony w niego wyposażone po prostu nie sprzedają się ani trochę. Tymczasem świeżo wprowadzone na rynek system do komórek na iPhone'a oraz system Android z Google'a sprzedają się jak ciepłe bułeczki, choć jedyną ich przewagą nad stabilnym i bogatym w aplikacje systemem Nokii jest nowość.

  Przewagą miksów nad innymi formami jest właśnie nowość.

 • Poza tym, remiks to całkiem inne wyzwanie literackie. Tak to odbieram, bo paradoksalnie wybór utworów do zremiksowania i tematu sprawił mi więcej kłopotu, niż zazwyczaj napisanie czegoś od początku do końca własnego. A odpowiadając Axlowi z Poewiki - myślę, że istotne jest rozróżnienie dwóch znaczeń czasownika "mówic". Pierwsze oznacza komunikację, drugie - oznaczanie czegoś, możliwosc bycia zrozumianym. Zatem ludzie mogą mówic o logice, ale ich słowa mogą nic nie mówic. Na przykład.

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze. Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się